[TEST] licznik bezprzewodowy Cateye Micro

Ostatnio udało mi się trochę pojeździć trochę więcej z licznikiem CatEye Micro, więc po bliższym zapoznaniu mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Licznik czy też komputer rowerowy Made in Japan marki CatEye, to już trzeci model z jakim mam możliwość dłuższej jazdy. Do tej pory używałem idealnego według mnie licznika na długie wyprawy rowerowe modelu Adventure i najwyższego sportowego modelu CatEye Padrone Smart+.

Licznik Micro o numerze producenta CC-MC200W to bardzo prosty model, posiada zaledwie 7 podstawowych funkcji (zegar, prędkość aktualna, prędkość średnia, prędkość maksymalna, dystans dzienny, dystans ogólny, czas jazdy). Dodatkowe funkcje to stoper i drugi pomiar dystansu dziennego) Poza tym licznik oferuje sporo dodatkowych opcji, a o większości z nich postaram się napisać w dalszej części testu.

Sercem licznika jest cztero bitowy, jedno-procesorowy mikro chip. Jak zdecydowana większość liczników CatEye model Micro jest bezprzewodowy (Wireless), a za łączność w tym modelu odpowiada sygnał analogowy. Rozmiary tego kompaktowego  komputerka to 53,5x36x17,5mm i waga zaledwie 26 gramów wraz z baterią. Licznik wyposażono w wyświetlacz ciekłokrystaliczny z trzema segmentami (liniami) danych. Miniaturwe rozmiary, wysoka jakość plastiku oraz jakość wykonania sprawiają, że wyróżnia się on od budżetowych modeli.

Licznik jest w pełni wodoodporny. Bez problemu poradzi sobie nawet podczas największego deszczu, jak również przetrwa zanurzenie w wodzie czy mycie pod bieżącą wodą. Dodatkowo model ten posiada podświetlenie ekranu, które przydaje się podczas jazdy wieczorami lub w nocy. Podświetlenie działa przez 5 sekund po wciśnięciu przycisku MODE. Także tym przyciskiem włącza i wyłącza się podświetlenie wyświetlacza.

Licznik posiada 4 przyciski: MODE, MENU, AC ukryte są pod licznikiem. Gumowy przycisk znajduje się pod wyświetlaczem, a po jego bokach dwa wtopione punkty dotykowe DOTS, ułatwiające wciśniecie ClickTek. Kasowanie dziennej jazdy, zmiana ustawień, włączanie podświetlenia, kalibracja z czujnikiem start-stop stopera odbywa się poprzez odpowiednie kombinacje przycisków. Wiele ustawień znana jest z poprzednich modeli marki. Ponieważ mimo wszystko licznik Micro jest łatwy i intuicyjny w obsłudze, jak również o wiele mniej skomplikowany niż na przykład w porównując go do Padrone Smart+ odsyłam do dwóch wersji papierowych instrukcji obsługi znajdujących się w pudełku. Elektroniczną wersję instrukcji można znaleźć na stronie : Cateye

W Micro zastosowano wiele rozwiązań z wyższych i droższych modeli liczników rodziny CatEye. Między innymi są to funkcje ClickTek i FlexTight. ClickTek to nic innego jak używanie całego licznika jako przycisku. Naciśnięcie licznika od góry powoduje wciśnięcie przycisku umieszczonego pod nim. FlexTight to specjalnie zaprojektowany uchwyt dla liczników marki. Plastikowy uchwyt wraz z opaską można umieścić na wsporniku kierownicy lub na samej kierownicy. Patent FlexTight daje wybór w którym miejscu kokpitu ma znajdować się licznik i w jaki sposób opaska ma podtrzymywać uchwyt.

Ciekawą opcją wydaje się możliwość dostosowania ekranu do własnych upodobań i ustawienie górnego wyświetlacza. Standardowo ustawiona jest aktualna prędkość, jednak można to zmienić na każdą z siedmiu głównych funkcji licznika. U mnie na górze jest aktualna prędkość, poniżej zegar, a na dole dystans dzienny.

Na wyświetlaczu podczas jazdy zauważyć można dodatkowe ikonki. W lewym górnym rogu zauważyć można żaróweczkę, kiedy włączona jest opcja podświetlenia. W lewej górnej części ekranu migocze dochodzący do licznika sygnał z czujnika. Poniżej ikona w kształcie trójkąta ▲▼ wskazuje o rosnącej lub malejącej prędkości średniej.

Ukrytą opcją jaką udało mi się uruchomić było zupełne wyłączenie pomiarów czasu (TM) i odległości (DTS) poprzez przełączenie funkcji AV na OFF. Na wyświetlaczu działał tylko zegar oraz aktualna prędkość, inne wartości nie były mierzone.

Licznik wyposażono w tryb oszczędzania energii. Jeżeli nie odbierze on żadnego sygnału z czujnika lub nie będziemy w tym czasie wciskać przycisków na ekranie wyświetlany będzie tylko zegar. Dopiero po 12h licznik przechodzi w stan uśpienia. Na ekranie wyświetlana jest tylko jednostka prędkości.
Powiem szczerze, że trochę dziwny ten tryb oszczędzania. Według mnie licznik powinien wyłączyć się już po godzinie, a na ekranie nie powinno być wyświetlane nic. Najwyraźniej producent obliczył że pobór energii podczas uśpienia jest tak minimalny, że nie skraca to wyraźnie żywotności baterii.
W Micro znajduje się jedna bateria CR-2032, taka sama jest w czujniku.Według informacji producenta powinna wytrzymać na 10000 kilometrów (6250 mil) jazdy w normalnych (niezbyt zimnych) warunkach lub jeden rok pracy, jeśli licznik będzie używany 1 godzinę dziennie. Standardowo licznik wskazuje kiedy należy wymienić baterie. Jeśli bateria w liczniku jest na wyczerpaniu pojawia się ikonka baterii. Jeśli słaba jest bateria w czujniku, wskazanie górnego ekranu zaczyna migać.

Licznik obsługuje dwa rozmiary kół (A) i (B). To również dobrze znana opcja z innych modeli CatEye. Mając dwa rowery (np. MTB i szosa) i jeden licznik możemy w łatwy sposób zmieniać ustawienia koła pod dany rower. Najlepiej jednak posiadać dwa uchwyty i czujniki, aby do roweru przedkładać tylko licznik.

– Przed rozpoczęciem jazdy należy wprowadzić prawidłowy zakres obwodu koła (najlepiej zmierzyć jeden pełny obrót koła i wpisać podaną wartość). Początkowa wartość licznika to (A) 2096mm, (B) 2050mm
– Maksymalna odległość pomiędzy licznikiem a czujnikiem może wynosić 70cm, powyżej tej wartości licznik może nie odbierać sygnału czujnika
– Dystans łączny (ODO) można wprowadzić lub zmienić w zakresie od 0 do 9999 kilometrów
– Maksymalną prędkość jaką potrafi oznaczyć licznik ograniczono do 105.9km/h (65mph)
– Możliwość ustawienia zegara w formacie 12/24 h
– Ustawienie jednostek km/h lub mph
– Montaż czujnika prędkości po wewnętrznej stronie widelca
– Odstęp pomiędzy czujnikiem a magnesem powinien wynosić około 2-3mm
– Sugerowany przedział temperatury pracy licznika:  0 – 40st.C
– Standardowo gwarancja wynosi dwa lata
– Licznik wyprodukowano w Japonii

Opakowanie zawiera:
– licznik MICRO WIRELESS
– uchwyt FlexTight na kierownicę lub mostek
– czujnik bezprzewodowy z magnesem
– instrukcja montażu obsługi

Podstawowe 9 funkcji modelu Micro:
– prędkość aktualna – SPD
– prędkość średnia – AV
– prędkość maksymalna – MX
– dystans dzienny – DST
– drugi dystans dzienny – DST2
– dystans ogólny – ODO
– czas jazdy – TM
– stoper – STW
– zegar – CLOCK

Dodatkowe cechy modelu Micro:
– bezprzewodowy
– podświetlenie wyświetlacza
– programowalny wyświetlacz
– porównanie prędkości aktualnej do średniej
– obrotowy uchwyt czujnika prędkości
– programowanie dystansu po wymianie baterii
– dwa rozmiary koła
– uniwersalny montaż uchwytu czujnika prędkości
– możliwość montażu na kierownicy lub na wsporniku
– ręczny lub automatyczny start/stop
– funkcja uśpienia
– funkcja oszczędzania baterii
– tryb nocny

Kolor: czarny, biały
Sugerowana cena: 195 zł
Waga: 50 gramów (licznik, uchwyt, czujnik)
Strona: https://velo.pl/akcesoria/liczniki/cateye/micro-cc-mc200w

Podczas kilku tysięcy przejechanych już kilometrów z licznikiem CatEye Micro, nie zauważyłem żadnych problemów z użytkowaniem. Wszystkie jego podstawowe funkcje działają prawidłowo, podawane wartości są dokładne, nie zdarzyło mi się aby licznik miał kłopot z łącznością z czujnikiem. Jednym słowem licznik spełnia swoje podstawowe zadania. Z modelem Adventure jeździłem ponad 10 lat, zastanawiam się jak długo prawidłowo działał będzie ten prostszy model.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

  • Reply Totemat 22 listopada, 2020 at 11:13

    Miałem kilka liczników i jest w nich jeszcze jeden czynnik istotny jaki niestety trudno sprawdzić bo wymaga długiej perspektywy. Długość działania na baterii. miałem takie co działały max 3 miesiące, inne nawet dwa lata przy tej samej baterii i tym samym miej więcej poziomie korzystania. Ciekawe jak z tym by było.

  • Dodaj komentarz.

    Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj