Ubezpieczenia dla rowerzysty – podstawowe informacje

Zauważyliście, że w ostatnim sezonie pojawiły się reklamy oferujące ubezpieczanie dla rowerzystów? Pewna bardzo duża firma na naszym rynku ubezpieczeń zauważyła lukę i zaoferowała swój produkt skierowany do rowerzystów. Dzięki temu ubezpieczenia dla rowerzystów zaczęły pojawiać się w ofercie wielu pośredników. Dziś przedstawimy Wam kilka podstawowych informacji, których trzeba mieć świadomość decydując się na zakup takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczanie OC / NNW / casco czym się różnią i na czym polegają

OC gwarantuje pokrycie szkód wyrządzonych przez Ciebie innym osobom.
Jeżeli jadąc rowerem zarysujesz auto, potrącisz pieszego i uszkodzisz jego ciało bądź rzeczy osobiste odszkodowanie może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kupując polisę OC za wyrządzone przez Ciebie szkody płaci ubezpieczyciel.

NNW chroni Ciebie w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.
Jeżeli jadąc rowerem wyrządzisz sobie krzywdę np. złamiesz nogę, skręcisz kostkę lub doznasz innych obrażeń ciała otrzymasz odszkodowanie. Będziesz mógł przeznaczyć je na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji lub na dowolny inny cel.Bagaż umożliwia otrzymanie odszkodowania w sytuacji uszkodzenia, zniszczenia bądź utraty bagażu.

Casco zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub zniszczenia roweru.
Jeżeli dojdzie do uszkodzenia lub kradzieży Twojego roweru z garażu, domu lub pomieszczenia gospodarczego otrzymasz odszkodowanie na naprawę lub zakup nowego sprzętu. Polisa zapewnia wypłatę odszkodowania również w sytuacji kradzieży
z ulicy i ze stojaka rowerowego. Oczywiście możesz ubezpieczyć rower używany jednak musisz pamiętać że jego cena wynikająca z zużycia roweru jest niższa.

Dodatkowo jako opcja możesz też ubezpieczyć bagaż, który przewozisz na rowerze. Jeżeli ktoś ukradnie Twój rower (a wraz z nim bagaż) lub dojdzie do zniszczenia lub utraty bagażu w wyniku wypadku- otrzymasz odszkodowanie na zakup nowego.

Czy ubezpieczenie OC roweru jest obowiązkowe?

Odpowiednio dobrany zakres ochrony ubezpieczenia roweru może zabezpieczyć Cię przed poniesieniem wysokich kosztów związanych z uszkodzeniem cudzego mienia, kradzieżą pojazdu, uszkodzeniem go przez nieznanego sprawcę. Może pomóc także zapewnić świadczenie, które umożliwi szybszy powrót do zdrowia po doznanym uszczerbku.
Polisa OC kojarzy się z ubezpieczeniem obowiązkowym. Nic dziwnego, prawo zobowiązuje bowiem do jej wykupienia m.in. w przypadku pojazdów spalinowych (OC komunikacyjne), działalności gospodarczej (OC dla firmy) czy prowadzenia gospodarstwa (OC rolnika). Inaczej jest jednak w przypadku ubezpieczenia roweru. OC rowerzysty (nazywane także OC roweru) nie jest obowiązkowe. Możesz je wykupić, ale nie musisz.

W jakich sytuacjach chroni OC dla rowerzysty?

Tak jak w przypadku innych polis odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie OC rowerzysty stanowi ochronę od szkód, które jako rowerzysta, wyrządzisz osobom trzecim. Wykupując polisę OC jesteś chroniony w przypadku kiedy dojdzie do szkody z Twojej winy, na przykład gdy nieumyślnie zajedziesz drogę kierowcy samochodu, na skutek czego ten gwałtownie odbije w bok i uderzy w słupek lub inny pojazd, potrącisz innego rowerzystę czy psa wyprowadzanego na smyczy przez właściciela. OC dla rowerzysty to forma zabezpieczenia finansowego przed koniecznością poniesienia wysokich kosztów związanych z zadośćuczynieniem za wyrządzoną szkodę. Co ważne, polisa OC rowerzysty chroni tylko wtedy, gdy dana sytuacja nie jest wyszczególniona w OWU jako wyłączenie odpowiedzialności. Przykładowo, ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli do zdarzenia dojdzie, gdy rowerzysta jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
W sytuacji, w której jako rowerzysta nie posiadałbyś ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a spowodujesz uszkodzenie cudzego mienia lub czyjś uszczerbek na zdrowiu, będziesz zobowiązany do opłacenia kosztów likwidacji szkody z własnej kieszeni. Kiedy natomiast wykupiłeś OC na rower, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel.

Kiedy działa OC rowerowe?

Ubezpieczenie OC rowerzysty dotyczy nie tylko szkód wyrządzonych w trakcie jazdy na rowerze. Gdy nie jeździsz rowerem, OC może obowiązywać także, gdy:

 • podczas wsiadania na rower przypadkowo kopniesz drzwi zaparkowanego obok samochodu,
 • nieprawidłowo zaparkujesz rower, a ten np. przewróci się na rowery stojące obok, doprowadzając do porysowania ich lakieru,
 • w wielu innych sytuacjach związanych z jazdą lub obsługą roweru.

W jakich sytuacjach sprawdzi się casco roweru?

Poza ubezpieczeniem OC na rower masz możliwość wykupienia również ochrony mienia, czyli ubezpieczenia roweru. Casco roweru to zabezpieczenie na wypadek szkód, których sprawcą jesteś Ty sam, ale także tych spowodowanych przez osobę trzecią lub zwierzęta. Chuligan przebił Ci opony i uciekł? Bezdomny pies wbiegł Ci pod koła roweru jakby znikąd, a Ty, chcąc uniknąć kolizji, skręciłeś i wjechałeś w drzewo? Będziesz mógł liczyć na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonych części przez ubezpieczyciela.

Czy istnieje możliwość ubezpieczenia roweru od kradzieży?

Wspomniana wcześniej polisa casco zapewnia wypłatę odszkodowania również w przypadku kradzieży roweru. Ubezpieczenie roweru od kradzieży, zależnie od zakresu ochrony oferowanego przez konkretną firmę ubezpieczeniową, może zadziałać, gdy rower w momencie kradzieży był:

 • schowany w piwnicy, o ile drzwi zostały zabezpieczone kłódką lub odpowiednim zamkiem,
 • przechowywany na balkonie przynależnym do mieszkania,
 • zaparkowany w zamkniętym garażu lub mieszkaniu,
 • przymocowany do nieruchomego stojaka.

Warto jednak wiedzieć, że różne Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają różne wymagania dotyczące przechowywania roweru i stosowania niezbędnych zabezpieczeń. Dlatego koniecznie sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), jakiego zabezpieczenia przechowywanego roweru wymaga Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym zamierzasz zakupić polisę. 
Ubezpieczenie od kradzieży roweru to ochrona, dzięki której rower przypięty do ogrodzenia przed firmą przestanie rozpraszać Cię podczas pracy.

Pamiętaj że w przypadku casco funkcjonuje coś takiego jak udział własny, które oznacza koszt jaki poniesiesz. Jest to procent sumy ubezpieczenia, zazwyczaj ok 5%.

Kupując polisę w dniu zakupu roweru, wartość polisty jest równa cenie roweru. Jednak z czasem wartość roweru spada. Suma ubezpieczenia zostanie zmniejszona o amortyzację (zużycie roweru) wynikającą z jego wieku zgodnie z poniższą tabelą:

Wiek roweru w miesiącach
1 – 12
13 – 24
25-36
>36

Wartość roweru w %
100%
80%
65%
50%

Jesteś zainteresowany ubezpieczeniem? Sprawdź ofertę dla naszych czytelników:

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

 • Reply MAR33 7 marca, 2022 at 09:58

  trzeba dbać o swój sprzęt!

 • Dodaj komentarz.

  Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj