[TEST] Cateye AIR GPS + czujnik OHR-31

Do testowania nowych produktów zawsze podchodzę z dużą dozą ciekawości. Jest ona tym większa im w danym temacie jestem bardziej zorientowany. Jako, że urządzenia GPS oraz pomiar tętna, to rzeczy, które leżą w obszarze moich zainteresowań to nie mogłem doczekać się jazdy z nowy licznikiem CatEye Air GPS oraz opaską tętna OHR-31.

Liczniki GPS, to coś z czym japońska marka ma już pewne doświadczenie. Przez wiele lat w ofercie były dostępne urządzenia z serii Stealth, jednak technologia poszła do przodu i klienci zaczęli domagać się urządzeń mniejszych, prostszych w obsłudze i z lepszą komunikacją smart. Model Air GPS wydaje się być idealnym rozwiązaniem łączącym funkcje wspomnianych urządzeń Stealth z rozwiązaniami stosowanymi w licznikach Strada oraz Padrone Smart. Zacznijmy jednak od początku.

W pudełku z licznikiem znajdziemy kabelek ładujący, mocowanie click-fix oraz obrazkową instrukcję obsługi. Kabelek micro usb służyć będzie nam jedynie do ładowania licznika, a gniazdo ładujące znajduje się pod specjalną gumową zaślepką. Cała komunikacja, ustawienia oraz zgrywanie danych odbywa się przy pomocy smartphona przez bluetooth i darmowej aplikacji Cateye Cycling. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że aplikacja nie jest obowiązkowa, aby korzystać z urządzenia, ale dzięki niej możemy dokładniej analizować nasze treningi oraz przeglądać ślad GPS na mapie. Pomoże nam ona także w konfiguracji wyświetlacza, ustawień zapisu GPS oraz dodawaniu nowych czujników, a także zgraniu naszych danych na platformy Strava, Training Peaks lub Cateye Atlas.

OK., ale miało być o liczniku. Sprzęt naładowany, wpinamy w mocowanie i po złapaniu sygnału GPS możemy od razu ruszać. Godzina zaktualizuje się na podstawie naszej pozycji satelitarnej. Sygnał GPS będzie służył do obliczania przebytej drogi oraz parametrów związanych z prędkością. Dokładność informacji będzie tym większa i częstszy ustawiony zapis danych, jednak należy pamiętać o tym, że będzie miało to wpływ na czas pracy baterii, który według producenta powinien wynosić około 10h. Czas ładowania to z kolei 3h. Warto dodać także, że urządzenie wyposażonej jest w niezależny czujnik temperatury, której wskazania także możemy śledzić na ekranie.

Jeśli dane związane z prędkością to dla Nas mało to mamy opcję podłączenia do licznika dodatkowych czujników. Mowa tutaj o dedykowanych czujnikach mocy, kadencji, prędkości lub tętna Cateye, które wykorzystują łączność ANT+ lub Bluetooth Smart. Najłatwiej zrobić to oczywiście poprzez wspomnianą wcześniej aplikacje Cateye Cycling. Wystarczy wyszukać i dodać czujnik w aplikacji, a ona powiąże automatycznie go z wyszukanym urządzeniem, w tym przypadku licznikiem Air GPS.

Jeśli już mowa o dodatkowych akcesoriach to zatrzymam się chwile dłużej przy optycznym czujniku tętna OHR-31, który miałem okazję sprawdzić podczas testu licznika. Optyczne czujniki tętna analizują podskórny przepływ krwi do oszacowania naszego tętna. Nie jest to oczywiście pomiar tak dokładny jak z paska na piersiowego, ale z roku na rok coraz lepszy. Co ważne tego typu czujnik jest zdecydowanie bardziej wygodny i nie powoduje otarć. OHR-31, możemy zamontować poniżej łokcia lub na ramieniu. Teoretycznie umiejscowienie nie powinno mieć znaczenia, ale podczas testów zauważyłem, że czujnik reagował szybciej kiedy znajdował się na ramieniu. Dodatkowo podczas jazdy miałem okazję porównywać wskazania na bieżąco bezpośrednio z zegarkiem Garmin, który znajdował się na moim nadgarstku i stamtąd odbywał się pomiar tętna. Obydwa wskazania w czasie rzeczywistym były bardzo zbliżone (zegarek reagował odrobinę wolniej na zmiany tętna), a końcowy wynik tętna niemalże identyczny.

Czujnik OHR-31 ładujemy przy pomocy specjalnego gniazda ładującego poprzez port usb. Do obsługi służy przycisk, który dodatkowa sygnalizuje: słaby poziom baterii (czerwona dioda), prawidłowy poziom baterii (zielona dioda), stan połączenia bluetooth (niebieska dioda). Jedno 2,5h ładowanie wystarcza na mierzenie tętna przez 24h.

Wracając jeszcze na chwilę do licznika. Mając za sobą kilka jazd muszę przyznać że to naprawdę udany i prosty w obsłudze sprzęt wyposażony w kluczowe funkcje. Jeśli cenicie sobie prostotę, to po krótszym zastawieniu stwierdzicie, że do czerpania jak największej radości z jazdy potrzebne jest Wam tylko kilka wskazań, które Cateye Air GPS ma na swoim pokładzie. W dokładniejszej analizie zawsze można posiłkować się danymi w aplikacji.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj