Tour de Pologne – Etap 4 – Oświęcim – Cieszyn (176,9 km)

Słowak Peter Sagan (Liquigas) po ataku z głównej grupy został zwycięzcą 4tego etapu i nowym liderem tegorocznego Tour de Pologne. Na kolejnych pozycjach na cieszyńskim rynku zameldowali się zeszłoroczny triumfator wyścigu Daniel Martin (Team Garmin-Cervelo)  i  Włoch Marco Marcato (Vacansoleil).

Dzisiejszy etap był swojego rodzaju rozgrzewką i sprawdzianem przez najważniejszymi etapami w górach. Kolarze mieli do pokonania 176,9km z Oświęcimia do Cieszyna po trasie najeżonej, aż czterema górskimi premiami (Kubalonka – 88, 105 i 123 km i Cieszyn – 160km).

Podobnie jak w poprzednich dniach, tak i dziś, tuż po stracie, po kilku nieudanych próbach ataków ostatecznie uformowała się 4 osobowa ucieczka, w składzie której, znalazła się ponownie dwójka polaków – Kamil Gradek (Polska) i  Bartłomiej Matysiak (CCC). Skład grupy uzupełnili Włoch – Federico Rocchetti (De Rosa) i Amerykanin Chad Beyer (BMC).

Przed pierwszym podjazdem na Kubalonkę (70km) od strony Istebnej , przewaga prowadzącej czwórki sięgała ponad 7min. Jednak po dwukrotnym pokonaniu wzniesienia, gdzie na górskich premiach pewnie wygrywał Matysiak (CCC), zmalała ona do niecałych  3min.

W połowie ostatniej wspinaczki z uciekającej grupy zaatakował Bayer (BMC). Po zdobyciu punktów na ostatniej górskiej premii na Kubalonce i szybkim zjeździe do Wisły (130km), jego przewaga nad peletonem, który dogonił już pozostałą trójkę, stopniała już do jedynie 30 sekund.

Po minięciu Ustronia, tempo w zasadniczej grupie nie było jeszcze najmocniejsze, dlatego kontratakujący Alexandr Pliuschin (Katusha) dość szybko dogonił samotnie podążającego w kierunku Cieszyna Amerykanina. Przez wjazdem do centrum miasta, mistrz Mołdawii miał już jednak tylko 20 sekund nad peletonem, który bez problemu pożarł osłabionego już całodniową ucieczką Bayera.

Na ulicach Cieszyna z głównej grupy nastąpił kolejny kontratak. Po wjeździe na pierwszą 6km pętle goniący Simon Clarke (Astana) dojechał do kolarza Katushy, minął go i jako pierwszy zameldował się na ostatniej górskiej premii umiejscowionej w okolicy mety (160 km). Przedostatnią pętle Australijczyk rozpoczął z przewagą 26 sekund nad silnie goniącym peletonem.

Wjazd na ostatnią pętle spowodował  zakończenie śmiałej akcji i rozpoczęcie kolejnych prób ataków. Samotnego odjazdu próbował Jarosław Marycz zyskując kilkusekundową przewag, jednak tempo narzucone przez grupę Liquigas było na tyle mocne, że został on szybko doścignięty.

Ostatni kilometr to już popisowa jazda w wykonaniu włoskiej grupy. U podnóża cieszyńskiego rynku zdecydowanie zaatakował Sagan zyskując niewielką przewagę, którą bez problemu udało mu się dowieść do samej mety. Słowak przełamał tym samym hegemonie Kittela, pozostając nowym liderem wyścigu.

Wyniki:

1 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
2 Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Cervelo
3 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
4 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team
5 Fabian Wegmann (Ger) Leopard Trek
6 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Team RadioShack
7 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
8 Enrico Gasparotto (Ita) Pro Team Astana
9 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
10 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj