Pamiętaj, na tego rowerzystę ktoś czeka…

Osoby, które codziennie wsiadają za kierownicę samochodu, mijają na swojej drodze dziesiątki a nawet setki pojazdów. Mając styczność z tak dużą ich liczbą, można zaobserwować różnego rodzaju zachowania innych kierowców. Niestety, jednym z częściej spotykanych jest brawurowa jazda.

Zbyt duża wiara we własne umiejętności prowadzenia jest jednym z największych problemów wielu kierowców. Wiele osób uważa, że jeździ szybko, ale bezpiecznie, mimo że wykonują nierzadko nieprzepisowe manewry. Niestety, takim zachowaniem narażają nie tylko samych siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Praktyka taka jest szczególnie niebezpieczna względem rowerzystów, ponieważ w porównaniu z kierowcami aut są oni narażeni na większe obrażenia na skutek nieszczęśliwych wypadków.

Brak bezpiecznego odstępu podczas manewru wyprzedzania

Jednym z często popełnianych przez kierowców wykroczeń jest wyprzedzanie rowerzystów przy braku zachowania bezpiecznej odległości. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce wtedy, kiedy z naprzeciwka jedzie inny pojazd, przed którym „trzeba zdążyć”.

Wyprzedzając jednoślady, należy zachować odległość 1,5 m. Jest ona tak duża dlatego, że podczas wykonywania manewru wyprzedzania przez samochód osobowy rowerzysta może się zachwiać, wyciągnąć rękę w celu zasygnalizowania skrętu w lewo lub po prostu wystraszyć, co może skutkować wjechaniem pod pojazd. Szczególne niebezpieczeństwo grozi rowerzyście, gdy manewr wyprzedzania bez zachowania wystarczająco dużej odległości wykonuje samochód ciężarowy.

Nieustąpienie pierwszeństwa na przejeździe dla rowerów

Podobnie jak na przejściach dla pieszych, tak i na przejazdach dla rowerów zdarzają się wymuszenia pierwszeństwa – choć nie na wszystkich przejazdach pierwszeństwo mają rowerzyści. Zbliżając się do takiego przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność, aby móc zahamować w odpowiedniej chwili. Jest to szczególnie ważne przy skręcaniu na drogę poprzeczną, gdzie jest ograniczona widoczność. W takich przypadkach najlepiej jest się zatrzymać, ponieważ rowerzysta mający pierwszeństwo może wjechać na przejazd niepostrzeżenie i z większą prędkością.

Droga dla wszystkich mobilnych użytkowników

Wszyscy użytkownicy dróg powinni darzyć się szacunkiem. Przypominamy o tym w #dzielęsiędrogą. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na bardzo ważne aspekty, o których kierowcy często zapominają. Sygnalizowanie każdego manewru powinno odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Równie ważne jest zachowywanie odpowiedniej odległości, aby nie wystraszyć wyprzedzanego rowerzysty. Każdy kierowca powinien pamiętać, że wszystkich użytkowników dróg publicznych obowiązują takie same prawa, a najbardziej narażeni na obrażenia i urazy są piesi i właśnie rowerzyści.

Budowanie świadomości wśród kierowców oraz innych użytkowników ruchu ulicznego jest niezwykle istotne. Aby każdy mógł na drodze czuć się bezpiecznie, należy przestrzegać przepisów, a kierowcy samochodów osobowych powinni unikać brawurowej jazdy. Należy pamiętać o bardzo ważnym fakcie – każdy chce bezpiecznie wrócić do domu, bo tam czeka na niego rodzina.

Foto: Designed by Freepik

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj