Marka Castelli napisała ważny rozdział w historii kolarstwa. Jeśli cofniemy się w czasie, od razu zauważymy, jak charakterystyczny skorpion odgrywał kluczową rolę w rewolucjonizowaniu odzieży kolarskiej. Spora część tego sukcesu jest w dużej mierze zasługą ciągłych zwycięstw odnoszonych przez profesjonalistów, których sponsorowała marka. Wiele niezapomnianych chwil, jakie kolarstwo dało nam na przestrzeni lat, jest w jakiś sposób związanych właśnie z Castelli. Kto mógłby zapomnieć oszałamiający triumf Bernarda Hinault w historycznej edycji La Flèche Wallonne z 1983 roku lub ekscytującego i niespodziewanego zwycięstwa Johana Vansummerena w wyścigu Paryż-Roubaix w 2011 roku?
To, co łączy te dwa zwycięstwa, odległe o prawie 30 lat, to fakt, że obaj sportowcy nosili charakterystyczne logo skorpiona. Przyjrzyjmy się zatem 50-letniej historii marki, skupiając się na kluczowych drużynach i mistrzach, z którymi współpracowałp Castelli.
Lata 70. i 80. XX wieku
Jak już wiemy, marka Castelli powstała w 1974 roku. Wówczas sponsoring, tak jak go rozumiemy dzisiaj, prawie nie istniał. W rzeczywistości sponsorzy byli ledwo obecni. Począwszy od 1972 roku podejmowano próby wprowadzenia go w innych sportach, takich jak piłka nożna. Castelli była jedną z pierwszych firm, które odważnie wkroczyły do świata kolarstwa.
W 1977 roku, chociaż logo skorpiona nie było jeszcze widoczne na ich ubraniach, Castelli zaczęło dostarczać odzież do jednego z najbardziej utytułowanych zespołów epoki, Brooklyn, w którym jednych z kolarzy był Giovanni Mantovani.
Lata 80. rozpoczęły się mocno, zaczynając od współpracy z zespołem Inoxpran (później Carrera) Giovanniego Battaglina. Wygrał on Giro d’Italia i Vuelta a España w 1981 roku. W 1982 roku Castelli zawarło umowę z nowo utworzonym włoskim zespołem Atala-Campagnolo na dostawę odzieży kolarskiej. Partnerstwo zakończyło się w 1989 roku, w którym zespół został rozwiązany. W skład zespołu wchodził również młody szwajcarski sprinter Urs Freuler, którego kariera obejmuje 10 złotych medali na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym i prowadzenie w klasyfikacji punktowej Giro d’Italia w 1984 roku.
W międzyczasie Castelli sponsorowało inne historyczne zespoły. W latach 1982-1984 dostarczało odzież zespołowi Del Tongo-Colnago prowadzonemu przez legendarnego Giuseppe Saronniego, zwycięzcę Giro d’Italia w 1979 roku. Nosząc ubrania Castelli, Saronni wygrał również Giro d’Italia w 1983 roku, a także wiele innych wyścigów. W tym samym roku Castelli nawiązało współpracę z francuskim zespołem Renault Elf Gitane, prowadzonym przez Bernarda Hinault, oraz z zespołem Malvor Bottecchia, który powitał Mantovaniego w kolejnym roku. Nosząc logo skorpiona, Hinault wygrał Flèche Wallonne i Vuelta. W 1985 roku, dzięki współpracy z Gis Gelati i amerykańskim zespołem 7-Eleven, Castelli miało również okazję ubierać niedawnego zwycięzcę Giro d’Italia z 1984 roku, Francesco Mosera, a także człowieka, który wygrał go w 1988 roku, Andrew Hampstena. W 1985 roku Castelli współpracowało również z innym włoskim zespołem, zespołem Sammontana-Bianchi Paolo Rosoli. W 1989 roku Castelli sponsorowało mniejszy francuski zespół Fagor-MBK.
Lata 90. XX wieku
Po spędzeniu wczesnych lat 90. jako techniczny sponsor zespołów Lotto-Mavic i Lotto-Caloi, Castelli współpracowało z zespołem Brescialat-Refin Ceramiche w 1994 roku oraz z Mercatone Uno-Saeco Mario Cipolliniego w 1995 roku .
Rok 1996 był rokiem Roslotto i włoskiej reprezentacji kolarskiej na igrzyskach olimpijskich w Atlancie. Przy tej okazji Castelli ubrało kolarkę górską Paolę Pezzo, która zdobyła złoty medal olimpijski w cross country i powtórzyła to także cztery lata później na igrzyskach olimpijskich w Sydney.
Pod koniec dekady, w latach 1998 i 1999, Castelli dostarczał odzież zespołowi Once-Deutsche Bank (obecnie Astana) kierowanemu przez francuskiego mistrza Laurenta Jalaberta.
Lata 2000.
Lata 2000. rozpoczęły się od partnerstwa z debiutującym zespołem Phonak, kontynuowanego w 2002 r. sponsorowaniem zespołu CSC Tiscali, w którego skład wchodzili Jalabert i Andrea Peron.
W 2007 r. Castelli zawarło umowę z Saunier Duval, zespołem, w którym ścigali się czołowi kolarze, tacy jak Gilberto Simoni, Iban Mayo, David Millar, Leonardo Piepoli i Manuele Mori.
W 2009 r. Castelli rozpoczęło współpracę z CerveloTestTeam, dwuletnim projektem stworzonym w celu testowania innowacji z tamtego okresu. W skład zespołu wchodzili mistrz świata w kolarstwie szosowym Thor Hushovd i Australijczyk-Niemiec Heinrich Haussler. Relacja Castelli z tymi dwoma kolarzami trwała przez kolejne dwa sezony, ponieważ w 2011 r., po zakończeniu projektu, dołączyli do nowo utworzonego zespołu Garmin-Cervélo, sponsorowanego przez Castelli.
Od 2010 do chwili obecnej
Partnerstwo między Castelli a zespołem Garmin (który w 2015 roku zmienił nazwę na Cannondale) trwało do 2016 roku. W tych latach Castelli dodało do swojego portfolio wiele zwycięstw, w tym zwycięstwo Rydera Hesjedala w Giro d’Italia w 2012 roku i niespodziewany triumf Johana Vansummerena w wyścigu Paryż-Roubaix w 2011 roku.
W tym samym czasie, w 2013, 2014 i 2015 roku, Castelli dostarczało odzież południowoafrykańskiej drużynie MTN-Qhubeka, z jej ambasadorem Jimem Songezo.
Od 2017 do 2021 roku Castelli współpracowało z Team Sky, później znanym jako Team Ineos, a następnie Ineos Grenadiers. Kolarze kalibru Chrisa Froome’a, Gerainta Thomasa, Tao Geoghegana Harta, Egana Bernala i Filippo Ganny w tych latach ścigali się odzieży Castelli. Froome odniósł zwycięstwa w Tour de France 2017, Vuelta a España 2017 i Giro d’Italia 2018; Thomas wygrał Tour de France 2018, Tao Giro d’Italia 2020, Bernal Tour de France 2019 i Giro d’Italia 2021. Ganna odniósł kilka zwycięstw etapowych, a także znaczące wyniki z włoską drużyną narodową, również ubieraną przez Castelli: mistrz świata w jeździe na czas szosowej w 2020 i 2021 roku, mistrz olimpijski w wyścigu drużynowym na dochodzenie w Tokio 2020, mistrz świata w indywidualnym wyścigu na dochodzenie w 2019 i 2020 roku oraz mistrz świata w wyścigu drużynowym na dochodzenie w 2021 roku.
Od 2022 roku Castelli współpracuje z belgijską drużyną Soudal Quick-Step (dawniej Quick-Step Alpha Vinyl), w której jeżdzą mistrzowie Remco Evenepoel i Julian Alaphilippe. Odkąd założył Castelli, Remco wygrał Vuelta a España 2021, Liège-Bastogne-Liège i Clásica de San Sebastián w 2022 i 2023 r., UAE Tour 2023, a także kilka innych mniejszych zwycięstw.
napisz coś od siebie