Fotografia rowerowa cz. II – Rowerowe Portrety

Jakiś czas temu pisałam o inicjatywie South African Bicycle Builders, o zamiłowaniu do starych rowerowych ram, wyprawie stanowiącej hołd dawnym wyścigom i o wystawie będącej częścią zbioru wydarzeń, organizowanych w ramach całego przedsięwzięcia. Dziś czas na ciąg dalszy opowieści o pełnych pasji ludziach z Południowej Afryki, a zarazem (po dłuższej przerwie) – na kontynuację cyklu poświęconego fotografii rowerowej.

Gdy Stan Engelbrecht i Nic Grobler startowali ze swoją  inicjatywą, było jasne, że znaczącą, a wręcz główną rolę w ich działaniach odegrają ludzie – osoby w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk, połączone zamiłowaniem do rowerów i miejscem, w którym żyją: Afryką Południową. Podczas wypraw spotykali na swej drodze tych, którzy mieli do opowiedzenia własne, unikalne historie. Trafiali na ludzi, którym często nie brakowało nietuzinkowego i dość indywidualnego podejścia do własnych jednośladów (George Tsogoro – przyp.). Uwieczniali ich na zdjęciach, zatrzymując w czasie wizerunki napotkanych postaci. Ich fotograficzne portrety są rodzajem zbioru opowieści – o nich, o rowerach, o Południowej Afryce. W projekcie każda opowieść jest częścią jednej, dużej całości, a każdy postać – częścią barwnego wachlarzu osobowości, wychodzących nam na spotkanie za sprawą fotografii.

keinbooi_tonies

Inicjatorzy mieli zamiar przedstawić portrety w formie publikacji. By wcielić swój pomysł w życie, Stan i Nic wykorzystali platformę crowdfundingową Kickstarter. Przeprowadzone zostały trzy kampanie, podczas których, dzięki ludziom chcącym wesprzeć projekt, udało się zgromadzić na projekt przeszło 35 tysięcy dolarów. W efekcie powstał m.in. album Bicycle Portraits.

Zdjęcia można obejrzeć w formie elektronicznej i nabyć również jako pojedyncze, wielkoformatowe wydruki na stronie projektu. Każde ze zdjęć opatrzone jest krótką historią, opowiedzianą przez osobę widniejącą na danej fotografii. Ponad to na stronie znajdują się także charakterystyczne mapy malowane akwarelą, obrazujące miejsca, w których fotografowano uczestników inicjatywy. Autorem ilustracji jest Gabrielle Raaff.

mulna_van_niekerk

Cykl Bicycle Portraits to coś więcej niż zdjęcia ludzi z rowerami. Jak piszą autorzy na stronie projektu – Afryka Południowa to obszar z tragiczną historią segregacji rasowej, rasizmu, wciąż pełen różnic klasowych, nieuczciwego podziału dóbr i majątku i nadal zmagający się z piętnem historii. Na tle tych zjawisk rower nabiera szczególnego znaczenia – staje się symbolem niezależności, zniesienia wspomnianych podziałów między ludźmi. Stanowi też alternatywę dla drogiego i nierzadko niebezpiecznego transportu miejskiego.

julius_mboiyiya

Nic i Stan konsekwentnie podkreślają te aspekty podsumowując twierdzeniem, że każdy powinien mieć rower. W tym przypadku mniej oznacza więcej, robi różnicę i stanowi sens. Nietrudno tu chyba o poczucie, że taki sposób myślenia wykracza poza granice państw i że znajduje odzwierciedlenie nie tylko w Południowej Afryce.

junior_stander

UWAGA: Od teraz kolejne części cyklu „Fotografia rowerowa” – co dwa tygodnie. Zapraszam na spotkanie z utalentowanymi autorami zdjęć i wnikliwymi obserwatorami rowerowych poczynań w co drugi piątek. 

Na fotografiach przedstawionych w tekście, kolejno: Kayalethu Dyantyi, Kleinbooi Tonies, Julius Mboyiya, Mulna van Niekerk, Junior Stander. Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości autorów projektu.

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj