Author oficjalnym rowerem 68.Tour de Pologne UCI World Tour!

Tour de Pologne, wyścig, którego nie trzeba chyba przedstawiać żadnej osobie w naszym kraju. Rokrocznie gromadzi przed telewizorami i na trasie miliony widzów, którzy nawet jeśli nie interesują się na co dzień kolarstwem, to mimo to przez ten jeden tydzień w roku uważnie śledzą zmagania kolarzy. Podczas tegorocznej edycji wyścigu marka Author dołączyła do grona sponsorów, wspomagających tą najważniejsza imprezę kolarską w Polsce. Rowery szosowe z charakterystyczną literką A widoczne są w kolarskim peletonie już od wielu lat. W przeszłości wygrywała na nich grupa DHL Author, a obecnie na Authorach ściga się zawodowa grupa kolarska Bank BGŻ Team. Nic, więc dziwnego, że marka, posiadająca prawie 20 letnią historię postanowiła wesprzeć, to największe wydarzenie kolarskie w Polsce.

Krótka historia

Tour de Pologne może się poszczycić prawie 80 letnią historią, której korzenie sięgają 1928 roku. W wyścigu brało wtedy udział zaledwie 71 kolarzy. W kolejnych latach impreza szybko zyskała ogromną popularność, aż w końcu urosła do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych międzywojennej Polski. Nie zaburzył tego stanu rzeczy nawet wybuch II Wojny Światowej i zaledwie 2 lata po jej zakończeniu kolarze znów wyruszyli na zniszczone wojenną zawieruchą drogi. Aż do początku lat 90tych wyścig organizowany był jako impreza amatorska, jednak upadek komunizmu i sukcesywny rozwój profesjonalnego kolarstwa sprawił, że od roku 1993 w wyścigu zaczęli pojawiać się światowej klasy kolarze. Stało się to za sprawą Czesława Langa, który w organizację wyścigu włożył całe swoje serce, a także niemałe zasoby finansowe.

Zaowocowało to w późniejszych latach i doprowadziło  do włączenia Tour de Pologne w roku 2005 do elitarnego grona wyścigów UCI World Tour.  Obecnie wyścig gromadzi przed telewizorami, monitorami komputerów, a także na trasie miliony kibiców. Za sprawą programów sportowych jest emitowany do prawie 40 krajów w 9 językach. Od 2 lat wyścig odbywa się także pod patronatem prezydenta RP.

Trasa wyścigu

Trasa wyścigu rokrocznie podlega rozmaitym zmianom. Chodzi tutaj zarówno o długości poszczególnych etapów, ich profile, a także miasta, przez które przejeżdża kolorowa kolumna kolarzy.  Mamy zatem płaskie odcinki dla sprinterów, kończące się podjazdami etapy dla górali, a także fragmenty trasy dla zawodników specjalizujących się w ucieczkach.

W tym roku trasa wyścigu liczy 1184,5km i tak jak miało to miejsce w poprzednich latach składa się z 7 etapów. Start 68 Tour de Pologne nastąpi w Pruszkowie, gdzie następnie kolarze po wjeździe na ulice Stolicy rozpoczną zmagania na 8km rundach, co najprawdopodobniej zaowocuje finiszem z dużej grupy.  Następne dwa płaskie etapy kończące się w Dąbrowie Górniczej – 159,6km i Katowicach – 135,7km, to kolejne szanse dla sprinterów, których dopingować będą,  jak miało to miejsce w zeszłym roku, całe rzesze kibiców ze Śląska. 4 etap to pierwsza okazja dojścia do głosu kolarzy klasycznych i specjalizujących się w trudnych końcówkach zakończonych finiszem pod górę.

Zanim jednak peleton dotrze do mety i zakończy zmagania na wyłożonym kostką cieszyńskim rynku, będzie musiał zmierzyć się z pierwszymi poważniejszymi wzniesieniami wyścigu- przełęczą Koniakowską i Kubalonką.Etap 5 i 6, to królewskie etapy górskie w okolicach stolicy naszych Tatr. Dwa liczące ponad 200km odcinki kończące się górskimi finiszami w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej powinny ustalić klasyfikację generalną i dostarczyć fanom kolarstwa niezapomnianych wrażeń i emocji.

Wyścig zakończy się najkrótszym etapem tegorocznego edycji, liczącym zaledwie 128km i odbywającym się na malowniczych rundach w Krakowie. Liczcie zatem na walkę do samego końca, a także zapierające dech w piersiach ujęcia jednego z najpiękniejszych zabytkowych miast w naszym kraju.

Author

Tak jak wspomniałem na początku, rowery Authora towarzyszyć będą nieodłącznie zmaganiom kolarzy. Zachęcamy do zadawania pytań, oglądania rowerów i wspólnego przeżywania tej największej imprezy kolarskiej w naszym kraju. Zapraszamy na 68 Tour de Pologne UCI World Tour.

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *