Po Tour de France 2008…

Jesteśmy już po wielki Tour de France. Niestety nie obyło się bez skandali, których obawialiśmy się pisząc poprzedni tekst o Wielkiej Pętli. Po czwartym etapie, ostatnim opisanym już wcześniej, z powodu pozytywnych wyników kontroli antydopingowych swoich zawodników, z wyścigu wycofały się jeszcze 2 drużyny: Liquigas i Saunier Duval-Scott.
Już po zakończeniu wyścigu o doping oskarżony został 19 w końcowej klasyfikacji Dmitri Fofonov z grupy Credit Agricole.
Postarajmy się jednak zapamiętać tą edycję Wielkiej Pętli nie przez pryzmat dotykających ją afer, a sportowych emocji, których nie brakowało. Tych najciekawszych momentów na pewno fani kolarstwa zaliczą pierwsze ucieczki Valverde i zdobycie przez niego pierwszej „żółtej koszulki”. Pierwsze zwycięstwo Mark’a Cavendish w Tour de France na trzecim etapie, po którym nawet McEwen stwierdził, że młody Kolumbijczyk był „po prostu za silny”.
Pechowe zderzenie z końcówki 6 etapu Niemca Stefan Schumacher, które kosztowało go utratę żółtej koszulki.
Pasjonujący był 16 etap rozgrywany w górach. Sytuacja na przedzie zmieniała się niczym w kalejdoskopie. Tempa tego etapu nie wytrzymał Christian Vandevelde i to prawdopodobnie na tym etapie stracił on szanse na „pudło”.
Podczas całego wyścigu najwięcej czasu na czele stawki jechał Sylvan Chavanel, tym bardziej należało mu się zwycięstwo w etapie 19. To on również otrzymał tytuł najbardziej walecznego kolarza Tour’u.
Pełen emocji był tez 20 etap, który zdecydował o końcowej klasyfikacji wyścigu.
Wreszcie upragnione zwycięstwo w Tour de France wywalczył Hiszpan Carlos Sastre z drużyny CSC Saxo Bank z czasem 87h 52′ 52.
Zdobywcy 3 z 4 możliwych do zdobycia koszulek używali butów SIDI. Carlos Sastre jechał w butach SIDI Genius 6.6 Carbon, które wkrótce wejdą do sprzedaży. Już teraz dostępne są buty Andy Schlecka, który zdobły białą koszulkę dla lidera klasyfikacji młodzieżowej. Andy jechał w butach Ergo 2 Carbon
Zdobywca zielonej koszulki dla najlepszego sprintera Tour de France czyli Hiszpan Oscar Freire jechał w także w butach Ergo 2 Carbon

Jedyny Polak w stawce Sylwester Szmyd w końcowej klasyfikacji generalnej był 26.
Szczegółową relację etap po etapie możesz przeczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tour_de_France_2008

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.