Magiczny wapń

Wapń zawarty w twoim organizmie może być porównany do roweru. Wyobraź sobie swój rower: potrzebujesz przyzwoitej ramy, aby utrzymała ciężar twojego ciała i nie rozpadała się pod wpływem sił wytwarzanych w czasie jazdy. Potrzebujesz także niewielkich sworzni w łańcuchu, niby drobnostka, ale dzięki nim sam łańcuch będzie w stanie przekazać siłę twoich mięśni na napęd i wprawić rower w ruch. Jaki ma to związek z wapniem? Przekonajcie się sami……

Ciało kobiety zawiera co najmniej 1 kg wapnia, mężczyzny 1,5 kg, z czego 99% połączonego jest z fosforanem, co w całość tworzy mineralną matrycę, która daje siłę i sztywność twojemu szkieletowi.

Właśnie dlatego wapń jest powszechnie kojarzony ze zdrowymi kośćmi. Jednakże pozostały 1% występujący w postaci wolnych jonów wapnia lub cząsteczek połączonych z białkami, jest również bardzo ważny.

Wapniowy przełącznik

Wapń w tkankach miękkich – ten 1%– pełni kilka funkcji. Kontroluje on metabolizm energii oraz pomaga w poprawnym funkcjonowaniu nerwów i mięśni. Za każdym razem, kiedy kręcisz na swoim rowerze, te trzy obszary przystępują do akcji. Jeśli one pracują dobrze,to ty również.

Natura wybrała wapń do tych procesów, ponieważ jako wolny jon jest on zdolny do mocnego wiązania się z białkami i bardzo łatwego odłączania się od nich. Dzieje się to w mgnieniu oka i można powiedzieć, że sam wapń jest włącznikiem, który otwiera lub zamyka różne szlaki metaboliczne.

Mięśnie wytwarzają moc kiedy się kurczą – tak powstaje siła, która pozwala twojemu mięśniowi czworogłowemu naciskać na pedały lub mięśniom w twoich palcach ściskać hamulce – wapń jest potrzebny, aby włączać i wyłączać mięśnie. Bez niego mięśnie nie mogą się kurczyć, a nerwy poprawnie funkcjonować.

W twoim ciele znajduję się niezliczona ilość włókien i skrzyżowań nerwowych, są ich tam dosłownie miliony. Sygnał nerwu przepuszczany jest przez neurotransmitery chemiczne takie jak: acetylocholina, serotonina i noradrenalina. Uwalniane są one pod czujną kontrolą wapnia. W rzeczywistości do funkcjonowania potrzebują go wszystkie komórki, ponieważ reguluje on ruch innych składników do i z komórek.

Wapń jest także potrzebny w procesie krzepnięcia krwi. Jeśli przewrócisz się na rowerze i rozetniesz skórę, na pewno nie wykrwawisz się na śmierć, bo swoją rolę odegra wapń. Przekształci on białka firbynogenu (który krąży we krwi) w fibrynę, która stanowi podstawę skrzepu krwi i zamyka ranę.

Wzmocnienie kości

Poza wymienionym funkcjami w organizmie nie będzie niespodzianką to, że wapń znajduje się w kościach, w których działa niczym naturalny magazyn. O samych kościach można myśleć jak o suchym, martwym materiale, ale rzeczywistości takim nie są. Ciągły ruch wapnia jaki w nich zachodzi, powoduje, że kości same w sobie są bardzo żywym materiałem.

Większość dorosłych, mężczyzn i kobiet potrzebuje około 800 mg wapnia dziennie, z czego tylko około 40% jest wchłaniane. Czynniki takie, jak stres i ciężkie ćwiczenia mogą zwiększać jeszcze bardziej zapotrzebowanie na wapń. Zbyt wiele białek w twojej diecie może też prowadzić do utraty wapnia. Jeśli stosujesz wysokobiałkową dietę (około 120 g na dzień), to nerki będą musiały wydalać nadmiar zawartego w nich azotu, a sam proces odbywa się niestety przy obecności wapnia.

Jakie są konsekwencje niedoboru wapnia? Utrata wapnia lub niskie spożycie może mieć związek z wysokim ciśnieniem krwi, skurczami i drżeniem mięśni.

Wapń nieustanie krąży, jest zabierany lub przechowywany w szkielecie w takiej ilości jaka potrzebna jest do całkowitego odbudowania struktury kości. Ważne jest, aby spożywać wystarczającą ilość wapnia, który zawarty jest w: serze, jogurcie, mleku, zielonych warzywach i niesolonych orzechach. Ryby z puszki takie, jak sardynki i łosoś są tylko bogatym źródłem wapnia, jeśli jesz je razem z ośćmi.

Źródła wapnia w mg na 100 g produktu

Parmezan 1200 mg
Gruyere 950 mg
Cheddar 720 mg
Tofu 510 mg
Sardynki z puszki 500 mg
Migdały 250 mg
Figi 230 mg
Jogurt naturalny 190 mg
Orzechy brazylijskie 170 mg
Szpinak 140 mg
Półtłuste mleko 120 mg
Chude mleko 100 mg

źródło: www.bikeradar.com – “Magic Minerals – Calcium

źródło zdjęć: http://www.menshealth.pl/

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj