Najpiękniejsze ilustrowane publikacje rowerowe, cz. II – z przewodnikami po Europie

W pierwszej części poświęconej najpiękniejszym publikacjom znajdowało się już książkowe zestawienie, ale ta seria aż prosi się o osobny wpis. City Cycling Guides, przewodniki po Europie wydane przy współpracy Raphy i wydawnictwa Thames & Hudson to seria dopracowana w każdym szczególe – począwszy od opakowania, poprzez grzbiety książek, na zawartości kończąc.


Rapha-City-Guide-3

Na zawartość, obok treści przygotowanej przez Maxa Leonarda i Andrew Edwardsa (którzy napisali i zaprojektowali serię), składają się piękne ilustracje, będące owocem pracy ośmiu ilustratorów, z których każdy przygotował serię prac do jednego przewodnika. Każdy z twórców jest powiązany z miejscem, o którym opowiada za pomocą obrazów. Mamy więc takie oto zestawienie: Amsterdam – Joost Stokhof, Antwerpia & Gandawa  – Sebastiaan van Doninck, Barcelona – Judy Kaufmann, Berlin –Mikkel Sommer, Kopenhaga – Simon Væth, Londyn – Henry McCausland, Mediolan – Riccardo Guasco i  Paryż,  zilustrowany przez Louisa Thomasa. Sporo zdolnych postaci „spotkało się” na łamach przewodników, efekty tego spotkania nie budzą jednak odczucia chaosu czy przeładowania – między innymi dzięki dość oszczędnej i starannie dobranej kolorystyce. Choć każdy z artystów ma swój styl, który odzwierciedla powierzona mu pod opiekę książeczka, ostatecznie powstała seria o naprawdę spójnym charakterze.

Rapha-City-Guide-7

 

Rapha-City-Guide-17

Ilustracje to niewątpliwy atut tej serii, nie zapominajmy jednak o tym, że mamy do czynienia z przewodnikami – część wizualna stanowi świetne uzupełnienie tej praktycznej: map, porad, wskazówek. Można poczytać o miejscach wartych odwiedzenia, kawiarniach, sklepach rowerowych. Niektóre z nich znalazły swoje miejsce na szerszych, składanych kartach. Dodatkowym walorem są znajdujące się z tyłu każdej książki informacje dotyczące rowerowych obyczajów, panujących w danym mieście.

Rapha-City-Guide-13

Rapha-City-Guide-10

Twórcy książki zadbali zarówno o treść, jak i o doznania estetyczne odbiorców, tworząc całość przejrzystą, praktyczną, zaprojektowaną z konsekwencją i miłą dla oka. Taka grupa przewodników to naprawdę mocny team. 🙂

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Raphy.

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj