Wyprawa Rowerowa Hawaje 2022

Przełożona o ponad trzy lata wyprawa rowerowa na Hawaje i wyspę Mauna Kea nareszcie ma szansę na realizację. Pandemia Covid, wojna na Ukrainie, rekordowe ceny paliwa lotniczego, strajki pracowników obsługi lotnisk spowodowały znacznie przesunięcie podróży. Jeszcze przed pandemią najniższe ceny biletów na Hawaje w dwie strony wraz z rowerem oscylowały w granicach 2800-3400zł. Obecnie to grubo ponad 4000zł z więcej niż jedną przesiadką i przynajmniej jednym dłuższym oczekiwaniem na kolejny przelot.

Największa wyspa Hawajów czyli Hawaii (Big Island) to następny cel mojej podróży w drodze po Rowerową Koronę Ziemi. Na wulkaniczny wierzchołek Mauna Kea o wysokości 4205 metrów n.p.m. prowadzi w większości asfaltowy podjazd. Jest to najwyższa droga Hawajów, jak i całej Oceanii oraz jedna z kilku dróg USA sięgająca powyżej 4000m n.p.m. Szczyt wulkanu Mauna Kea wznosi się na wysokość 10203 metrów od podstawy na dnie Oceanu Spokojnego, co daje największą wysokość względną na Ziemi, można więc uznać, że to najwyższa góra świata licząc właśnie od dna morskiego. Podjazdy zacznę więc, z wysokości około 6000 metrów względem szczytu i jednocześnie z poziomu 0 metrów czyli z poziomu morza.

Wyprawa po wyspie Hawaii będzie miała dla mnie szczególne znaczenie. Podczas przejazdu przez wyspę zdobędę jubileuszowy pięćsetny podjazd powyżej 2000 metrów n.p.m. w historii moich wypraw rowerowych. Zaplanowane mam dwukrotne zdobycie przełęczy Humuʻula Saddle Road Pass, podjazd możliwie najbliżej krateru wulkanu Mauna Loa oraz na szczyt wulkanu Mauna Kea.

Z plaży w mieście Hilo na szczyt wulkanu Mauna Kea jest dokładnie 45 mil czyli 72.4 kilometra. To jeden z niewielu szczytów na świecie na który z poziomu morza, można tak szybko osiągnąć ponad 4000 metrów n.p.m. Podjazd można podzielić na dwa główne odcinki. Pierwszy, z poziomu morza do przełęczy Saddle Road Pass na wysokość nieco powyżej 2000 metrów n.p.m i drugi, od przełęczy Saddle Road Pass, drogą o nazwie Mauna Kea Access Road do szczytu wulkanu. Odcinek rozpoczynający się od przełęczy Saddle Road Pass ma długość 14,60 mil (23,5 km) i przewyższenie 2179 metrów w górę. Średnie nachylenie tego odcinka wynosi 9,27%. Droga na szczyt jest wąska i stroma, osiągając nawet 15% maksymalnego nachylenia w jej górnych odcinkach. Droga ta została zbudowana w 1964 roku. Na szczycie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Mauna Kea, które jest jednym z najważniejszych na świecie ze względu na znakomite warunki obserwacyjne.

Na Hawaje mogę polecieć z bagażem łącznym o wadze 31 kilogramów. Standardowo będzie to kartonowe pudło z rowerem do 23kg i sakwa rowerowa jako bagaż podręczny do 8kg.

Cele wyprawy:
– Mauna Kea Summit – 4205m n.p.m
– Mauna Loa Summit Cabin – 4038m n.p.m
– Przełęcz Humuʻula Saddle Road Pass – 2062m n.p.m 2x
– Objazd rowerem wyspy dookoła

Hawaje – najmłodszy z 50 stanów Stanów Zjednoczonych (dołączony 21 sierpnia 1959 roku). Jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach. Położony na archipelagu Hawaje, w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie Oahu. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego i rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. km, położony 3200 km na południowy zachód od Ameryki Północnej. . Składa się z 137 wysp, w tym z 8 głównych, spośród których 7 jest zamieszkanych – Hawaii, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Maui i Niihau. Wyspa Kahoolawe jest niezamieszkana. Powierzchnia wysp jest górzysta, a na terenie archipelagu znajduje się wiele czynnych wulkanów. Jest najbardziej wysuniętym stanem na południe i drugim po Alasce na zachód. Hawaje posiadają ponad 1,4 mln osób łącznie ze stacjonującymi żołnierzami oraz turystami.Hawaje są jedynym stanem w Stanach Zjednoczonych, który:
– nie jest geograficznie położony w Ameryce Północnej
– jest całkowicie otoczony przez wodę
– jest archipelagiem
– ma pałac królewski
– nie ma linii prostej w swojej granicy

Hawaii – Big Island – największa wyspa w archipelagu Hawajów i zarazem najmłodsza z nich wszystkich. Geologicznie wyspa zbudowana jest z pięciu niezależnych gór wulkanicznych, które w większości skrywają aktywne lub drzemiące wulkany, będące wciąż zagrożeniem dla mieszkańców: Kīlauea (czynny), Mauna Loa (czynny), Hualālai (drzemiący), Mauna Kea (drzemiący), Kohala (wygasły). Na szczycie Mauna Kea znajduje się znane obserwatorium astronomiczne (Mauna Kea Observatories, instytut uniwersytetu hawajskiego). Powierzchnia wyspy wynosi 10 432 km², co jest równe ponad 60% powierzchni wszystkich wysp z archipelagu Hawajów. Z powodu tych proporcji Hawaii jest również zwana Dużą Wyspą. Wskutek aktywności wulkanicznej na jej terenie, cały czas obserwuje się jej wzrost. Wyspa posiada zadziwiające właściwości przyrodnicze, gdyż na tak małym skrawku lądu można zaobserwować dwanaście różnych stref klimatycznych: począwszy od lasów deszczowych we wschodniej części (roczne opady wynoszą tu 3251 mm), poprzez strefę tundry na stokach Mauna Kei, aż po wypalone słońcem pustynie na południu (roczne opady 254 mm). Na wyspie znajduje się Park Narodowy Wulkany Hawaiʻi (Hawaii Volcanoes National Park).

Obok Big Island znajduje się wyspa Maui, na której wznosi się wulkan Haleakala o wysokości 3055 metrów n.p.m. Na szczyt wulkanu, podobnie jak na Mauna Kea prowadzi droga, gdzie znajdują się obserwatoria astronomiczne. W 1961 na szczycie wulkanu Haleakala zarejestrowano rekordowo niską na Hawajach temperaturę powietrza (−10 °C). Niestety od kilku lat pomiędzy wyspami Hawajów nie kursują promy, więc są niewielkie szanse, że uda mi się odwiedzić Maui i zdobyć wulkan Haleakala.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj