Upał daje się we znaki – mam kłopot z oddychaniem. Dosłownie temperatura blokuje drogi oddechowe od asfaltu nagrzanego do tego stopnia, że w niektórych miejscach się topi. Robię maskę na twarz i jazda. Chyba wyglądam dość ciekawie, wzbudzam sensację wokół. W dzień upały, wieczorami orgia barw na niebie. Zachody słońca są niesamowite – dosłownie spektakl!
Wcześnie rano wjeżdżamy do Orleanu. Miasteczko dopiero budzi się ze snu. Kawiarenka i jak zwykle Klaus zamawia poranną kawę plus ciastko. Dyplomowany szczęśliwy, bo dostaje cukier. Ja mam okazję naładować baterię. Taki ceremoniał codziennie aż do czasu rozstania nad Oceanem.
Orlean (wg Wikipedii)
Miasto położone jest nad rzeką Loarą w miejscu, gdzie zmienia ona swój kierunek z północno-zachodniego na południowo-zachodni i gdzie wpadają do niej dwa dopływy. Orlean szczególnie związany jest z postacią Joanny d Arc która tutaj odparła atak wojsk angielskich.
Katedra Świętego Krzyża znajduje się na placu św. Krzyża; fasadą zwrócona jest ku ulicy Joanny d Arc . Po jej bokach usytuowane są: Muzeum Sztuk Pięknych i budynki urzędów regionu Centre.
Zanim powstała katedra, na jej miejscu stały dwa kościoły: pierwszy (IV-V w.) spalił się w 989 roku, drugi (XI-XII) także uległ zniszczeniu W 1287 roku rozpoczęto wznoszenie gotyckiej budowli, jednak jej również nie było dane długo istnieć: z końcem XVI wieku zburzyli ją hugenoci. Aż do 1829 roku trwała jej odbudowa, w wyniku czego w budowli, obok elementów wzorowanych na gotyckich, pojawiły się także motywy klasyczne.
W starożytności miasto nosiło nazwę Cenabum i było ośrodkiem celtyckiego plemienia Karnutów. Podbite przez Rzymian, w 52 p.n.e. stało się miejscem wybuchu powstania antyrzymskiego, w wyniku czego zburzył je Cezar. W III wieku odbudował je cesarz Aurelian i nazwał Civitas Aureliani. Z nazwy tej, po przekształceniach fonetycznych i uproszczeniach, wziął się dzisiejszy Orlean.
W 472 roku Święty Monitor został 12. biskupem Orleanu. W 498 miasto zdobył Chlodwig I, władca Franków. Stało się ono miejscem koronacji królów: Karola Łysego (848) i Roberta II Pobożnego (987).
Podczas wojny stuletniej, w październiku 1428, wojska angielskie rozpoczęły oblężenie miasta. 17-letnia wówczas Joanna d’Arc przybyła obleganym z pomocą, prowadząc armię francuską. 29 kwietnia 1429 wkroczyła do Orleanu. Zamieszkała w domu Jacques’a Bouchera (dziś – po rekonstrukcji – mieści się w nim muzeum-dom Joanny d’Arc). W wyniku toczonych walk 8 maja 1429 miasto zostało wyzwolone. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku 8 maja obchodzone jest święto (tzw. fêtes johanniques).
Podczas wojen religijnych miasto stało po stronie hugenotów. W 1594 roku zostało włączone do Korony francuskiej. W wiekach XVII i XVIII miał miejsce szczególny rozwój gospodarczy Orleanu. Do portów nad Loarą przybijały statki z towarami z kolonii francuskich z Kanady i Antyli, a Orlean stał się wielkim centrum dystrybucji.
Na rynku wystawiają się sprzedawcy książek, taki mały jarmark.
Gubimy drogę. Proszę policjanta o informację. Ten odpala motocykl i wyprowadza nas za miasto. Pada deszcz, ale temperatura nie spada. Robi się duszno, powietrze bardziej przypomina to z borneańskiej dżungli. Na szczęście to tylko dwa dni.
Ciąg dalszy nastąpi…
Fragmenty tekstu pochodzą z portalu Wikipedia.pl.
To dwunasta część tekstu Hajerowe Santiago de Compostela. Jeśli pominąłeś poprzednie, znajdziesz je tutaj:
Cz.1 – Jadymy!
Cz.2 – Czechy
Cz.3 – Czechy i Niemcy
Cz.4 – Niemcy
Cz.5 – Niemcy
Cz.6 – Niemcy
Cz.7 – Francja
Cz.8 – Francja
Cz.9 – Francja
Cz.10 – Francja
Cz.11 – Francja
1 komentarz