Na liczniku 2889 km. Zapach oceanu kusi, by wskoczyć do wody. Ale tu problem, bo woda lodowata. Ścieżki rowerowe po horyzont. W oddali słychać pracę stoczni.
Ostatnia noc z Klausem. Jutro każdy w swoją stronę: ja do Santiago, on do Danii. Jeszcze studiowanie map i nocka spędzona na wymianie doświadczeń. Mijamy kilka miasteczek, miast podobnych do naszych nadmorskich kurortów.
Smutno się zrobiło, bo Klaus to bratnia rowerowa dusza. Naciskał odpowiednio na koło, ale też mieliśmy wspólne tematy jak np. fotografia. Miał jeszcze aparat na klisze Orwo, rzadko w obecnych czasach używane. Więc nad każdym pstrykiem dyskusja by nie spalić zdjęcia. Umówiliśmy się, że jeszcze kiedyś połączymy siły. Z Dyplomowanym jedynie mogę porozmawiać o jedzeniu i Lidlu, bo tam tanio. Namawiam, by kupił sobie smar do łańcucha i w ten sposób odwiedziłem sklep rowerowy. Zdziwko z mojej strony na widok roweru z niesamowitymi oponami. Właściciel mile zaskoczony moją Matyldą, bo często mają takie wiadomości, że u nas jeździ się na drewnianych kołach.
Kolejną noc śpimy w ciekawym miejscu, obok domu z siedemnastego wieku. Właściciel to były policjant z Paryża, jego żona to była przestępczyni. Ale podobała mu się, więc kiedy aresztował ją po raz ostatni zaproponował jej małżeństwo i tak on został aresztowany. Pijemy dwa gatunki wina odpowiednio zmieszane i też w odpowiedniej proporcji – pyszne. Ładowanie baterii i rano na rowerze wałówka na dalsza drogę.
Wiejski targ nie odbiega od naszego. Na straganach różności. Jedynie ceny znacznie odbiegające od naszych.
La Rochelle, według Wikipedii, niekiedy w języku polskim jako Roszela – miasto w zachodniej Francji w regionie Poitou-Charentes. Jest portem morskim i ośrodkiem turystycznym.
Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwały 80 055 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 2815 osób/km² (wśród 1467 gmin regionu Poitou-Charentes La Rochelle plasuje się na 2. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 193.).
Obecnie w La Rochelle wytwarza się nawozy sztuczne, tworzywa sztuczne i cement. Jest tu stocznia, tartaki, fabryka konserw rybnych oraz fabryka pojazdów szynowych Alstom.
Port handlowy La Rochelle jest nazywany także La Pawlice od dzielnicy, w której się znajduje. Podczas II wojny światowej była tam ważna baza niemieckich okrętów podwodnych.
Halo, jesteś Polakiem? – słyszę. – Tak – odpowiadam i znowu poznaję nowego człowieka. Przyjaźnie nastawiony do Polaków. Kiedyś marynarz, obecnie emeryt. Szczecin to jego ulubione miasto – wymienia restauracje. Ale najbardziej utknęła w pamięci Kaskada, z powodu dziewczyn – uśmiecha się porozumiewawczo. Kolacja z winem i miłe towarzystwo.
Ciąg dalszy nastąpi…
To szesnasta część tekstu Hajerowe Santiago de Compostela. Jeśli pominąłeś poprzednie, znajdziesz je tutaj:
Cz.1 – Jadymy!
Cz.2 – Czechy
Cz.3 – Czechy i Niemcy
Cz.4 – Niemcy
Cz.5 – Niemcy
Cz.6 – Niemcy
Cz.7 – Francja
Cz.8 – Francja
Cz.9 – Francja
Cz.10 – Francja
Cz.11 – Francja
Cz.12 – Francja
Cz.13 – Francja
Cz.14 – Francja
Cz.15 – Ocean!
napisz coś od siebie