Jazda w grupie rowerowej po szosie

Na treningi rowerowe lub rekreacyjne wycieczki jednośladami często decydujemy się całą grupą. Pamiętajmy zatem, by nawet jadąc w kilkuosobowym zespole, czy choćby w parze, przestrzegać dobrych praktyk podczas korzystania z jezdni. Tylko wtedy będziemy przemieszczać się z przyjemnością i bezpiecznie.
 
Późne lato i wczesna wiosna  ciągle jeszcze oferują nam ciepłe i długie dni oraz przepiękne krajobrazy polskiej złotej jesieni. Często jest to ostatnia okazja w sezonie do zebrania większej grupy rowerzystów i udania się na wspólną przejażdżkę. Jakie zasady powinny obowiązywać podczas jazdy w grupie rowerowej, by taka aktywność była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego?

Plusy i minusy zespołowej jazdy rowerami

Decydując się na wycieczkę czy trening rowerowy w grupie, należy pamiętać, że wymaga to od nas zwiększonej koncentracji i odpowiedzialnego zachowania na drodze. Zwiększone ryzyko upadku i konieczność dostosowania tempa jazdy do innych osób to tylko niektóre kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Jednak jazda w towarzystwie jest zdecydowanie przyjemniejsza niż w pojedynkę, zaś motywacja ze strony grupy czyni wysiłek bardziej satysfakcjonującym. Dodatkowo jeżdżąc grupowo, jesteśmy znaczniej lepiej widoczni na drodze.

Zasady jazdy w grupie rowerowej po szosie

W ramach akcji #dzielęsiędrogą podpowiadamy, o czym należy pamiętać. Podstawowym wymogiem, który należy spełnić jeszcze przed wyjechaniem na szosę, jest posiadanie w pełni sprawnego roweru. Niezbędne są także odpowiednie oświetlenie i skuteczne hamulce. Rozpoczynając grupowe treningi czy wycieczki rowerowe, warto początkowo trzymać się z tyłu. Obserwacja zachowań innych to dobry sposób na poznanie kultury jazdy i wyrobienie właściwego rytmu przemieszczania się.

Jazda w grupie wymaga skupienia. Należy przemieszczać się spokojnie i miarowo – unikając gwałtownych ruchów i nagłych niezasygnalizowanych manewrów, np. hamowania lub skręcania. Niezbędna jest tutaj pełna koncentracja – pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie i za innych, dlatego skupienie i przewidywalne zachowanie na drodze to konieczność. Utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych rowerzystów, czujność oraz zsynchronizowane tempo jazdy pozwolą uniknąć niebezpiecznych kolizji i upadków. Ścinanie zakrętów lub poszerzanie toru jazdy jest niedopuszczalne. Sygnalizacja ewentualnych niebezpieczeństw pojawiających się na drodze (np. dziury lub zbliżającego się samochodu) to kolejny istotny element kultury jazdy w grupie.

Piękna pogoda za oknem zachęca do aktywności fizycznej i spotkań z przyjaciółmi. Łącząc przyjemne z pożytecznym, można wybrać się na rower. Przed wyjechaniem w drogę warto jednak przyswoić sobie kilka bardzo ważnych zasad jazdy w grupie rowerowej, aby zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj