Większość rowerzystów zadaje sobie pytanie – gdzie przechować niezbędne rzeczy na wycieczkę lub wyprawę rowerową. W zasadzie są dwie możliwości – albo w torbach rowerowych umieszczonych w różnych miejscach na rowerze (na bagażniku, ramie, pod siodełkiem, na kierownicy itp.) albo w plecaku. Oba podejścia mają swoich zwolenników i przeciwników, oba mają swoje wady i zalety.
Dzisiaj przyjrzymy się plecakom rowerowym, a także ich zaletom i wadom. Doradzimy, jak wybrać najodpowiedniejszy, a także udzielimy konkretnych wskazówek zakupowych.
Czym właściwie jest plecak rowerowy? Można go scharakteryzować za pomocą kilku wspólnych cech:
- Mniejszy rozmiar. Zwykle pojemność wynosi od 6 do 15 litrów. Oczywiście można też dostać większe o pojemności do 30 litrów.
- Zintegrowany zbiornik na wodę (bukłak) lub paski do jego montażu.
- Wentylowane plecy i szelki dla jak najlepszego odprowadzania wilgoci, a jednocześnie z tkaniny nieniszczącej delikatnych materiałów odzieży rowerowej.
- Mnóstwo elementów odblaskowych oraz szlufki do mocowania lampek
- Specjalne schowki, kieszenie i organizery (na narzędzia, pompkę, okulary, telefon itp.).
- Możliwość dopięcia kasku rowerowego.
- Zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy.
- Elastyczna kieszeń na bidon rowerowy.
- W niektórych modelach zintegrowany ochraniacz kręgosłupa (do bardziej wymagającej jazdy terenowej).
Zwolennicy plecaków rowerowych szczególnie cenią sobie poniższe zalety w porównaniu do klasycznych toreb:
Więcej miejsca do przechowywania.
- Większa objętość płynu w bukłaku niż w bidonach rowerowych.
- Rower jest „czysty”, nic nigdzie nie przeszkadza, minimum niepożądanych dźwięków podczas jazdy po nierównościach.
- Uniwersalne zastosowanie (oprócz jazdy na rowerze, może służyć również do uprawiania turystyki pieszej, biegania, narciarstwa biegowego itp.).
Istnieją oczywiście pewne wady, o których wspominają zwolennicy klasycznych toreb rowerowych:
- Pomimo starań o maksymalną wentylację, w parne dni dochodzi do większego pocenia się i gorszego odprowadzania wilgoci z okolicy pleców.
- Przy większym obciążeniu pleców panowanie nad rowerem może ulec pogorszeniu ze względu na podwyższenie środka ciężkości.
- Uszkadzanie odzieży.
- Trudniejsze czyszczenie bukłaków na wodę.
- Wyższa cena specjalnych, wyszukanych plecaków w porównaniu do prostych toreb.
Jak wybrać idealny plecak rowerowy? Oto kilka wskazówek dotyczących zakupów plecaków marki Author:
Jeśli potrzebujesz najmniejszego plecaka z miejscem tylko na narzędzia, dętkę, coś do zjedzenia i ewentualnie bidon rowerowy lub bukłak, to dobrze sprawdzi się kamizelka Author Turbo-6. Oferuje pojemność 6 litrów, idealne dopasowanie na plecach i wystarczająco duże kieszenie na szelkach dostępne bez zdejmowania plecaka. Nadaje się również do biegania, narciarstwa biegowego i innych aktywności na świeżym powietrzu, gdzie ważna jest niska waga, dobra wentylacja i wystarczająca ilość elementów odblaskowych.
Jeśli potrzebujesz wszechstronnego plecaka na jednodniowe wycieczki z większą przestrzenią do przechowywania to wybierz model Author A-B Cyclone GSB X7 o pojemności 9 litrów. Zmieścisz w nim jedzenie na cały dzień, wiatrówkę i wszystkie niezbędne narzędzia. Jest miejsce na bukłak na wodę oraz system mocowania kasku rowerowego. Doskonale oddychający system pleców z siatki.
Szukasz większego plecaka do przewożenia rzeczy oraz takiego, który sprawdzi się również podczas pieszych wędrówek lub codziennego użytku? Plecak Author A-B Twister X7 zapewnia pojemność aż 30 litrów, elementy odblaskowe oraz elastyczną siateczkę do mocowania kasku. Posiada wysokiej jakości pas biodrowy i piersiowy dla maksymalnej stabilności na plecach. Doskonała wentylacja dzięki przestrzeni między siatką na plecach a materiałem samego plecaka. Możesz przechowywać wszystko, czego potrzebujesz na jednodniową wycieczkę z rodziną lub przyjaciółmi. Występuje w dwóch wariantach kolorystycznych.
Dostępne są także saszetki biodrowe, które zapewniają lepszą wentylację pleców i stabilne dopasowanie nawet podczas dynamicznego ruchu. Nerka Author A-L Gale zapewnia 2,8 litra miejsca do przechowywania (wystarczające na dres i małą wiatrówkę, portfel i telefon komórkowy), dwie kieszenie na bidon rowerowy. Paski kompresyjne i ściągające stabilizują torbę. Nadaje się do nordic walkingu i narciarstwa biegowego.
1 komentarz
Świetny post! Jakiś czas temu zaopatrzyłem się rower szosowy trek. Jako, że podczas jazdy stawiam na wygodę i funkcjonalność z pewnością skorzystam z w.w poleceń dotyczących plecaków rowerowych.