Jak wybrać plecak rowerowy?

Większość rowerzystów zadaje sobie pytanie – gdzie przechować niezbędne rzeczy na wycieczkę lub wyprawę rowerową. W zasadzie są dwie możliwości – albo w torbach rowerowych umieszczonych w różnych miejscach na rowerze (na bagażniku, ramie, pod siodełkiem, na kierownicy itp.) albo w plecaku. Oba podejścia mają swoich zwolenników i przeciwników, oba mają swoje wady i zalety.

Dzisiaj przyjrzymy się plecakom rowerowym, a także ich zaletom i wadom. Doradzimy, jak wybrać najodpowiedniejszy, a także udzielimy konkretnych wskazówek zakupowych.

Czym właściwie jest plecak rowerowy? Można go scharakteryzować za pomocą kilku wspólnych cech:

 • Mniejszy rozmiar. Zwykle pojemność wynosi od 6 do 15 litrów. Oczywiście można też dostać większe o pojemności do 30 litrów.
 • Zintegrowany zbiornik na wodę (bukłak) lub paski do jego montażu.
 • Wentylowane plecy i szelki dla jak najlepszego odprowadzania wilgoci, a jednocześnie z tkaniny nieniszczącej delikatnych materiałów odzieży rowerowej.
 • Mnóstwo elementów odblaskowych oraz szlufki do mocowania lampek
 • Specjalne schowki, kieszenie i organizery (na narzędzia, pompkę, okulary, telefon itp.).
 • Możliwość dopięcia kasku rowerowego.
 • Zintegrowany pokrowiec przeciwdeszczowy.
 • Elastyczna kieszeń na bidon rowerowy.
 • W niektórych modelach zintegrowany ochraniacz kręgosłupa (do bardziej wymagającej jazdy terenowej).

Zwolennicy plecaków rowerowych szczególnie cenią sobie poniższe zalety w porównaniu do klasycznych toreb:

Więcej miejsca do przechowywania.

 • Większa objętość płynu w bukłaku niż w bidonach rowerowych.
 • Rower jest „czysty”, nic nigdzie nie przeszkadza, minimum niepożądanych dźwięków podczas jazdy po nierównościach.
 • Uniwersalne zastosowanie (oprócz jazdy na rowerze, może służyć również do uprawiania turystyki pieszej, biegania, narciarstwa biegowego itp.).

Istnieją oczywiście pewne wady, o których wspominają zwolennicy klasycznych toreb rowerowych:

 • Pomimo starań o maksymalną wentylację, w parne dni dochodzi do większego pocenia się i gorszego odprowadzania wilgoci z okolicy pleców.
 • Przy większym obciążeniu pleców panowanie nad rowerem może ulec pogorszeniu ze względu na podwyższenie środka ciężkości.
 • Uszkadzanie odzieży.
 • Trudniejsze czyszczenie bukłaków na wodę.
 • Wyższa cena specjalnych, wyszukanych plecaków w porównaniu do prostych toreb.

Jak wybrać idealny plecak rowerowy? Oto kilka wskazówek dotyczących zakupów plecaków marki Author:

Jeśli potrzebujesz najmniejszego plecaka z miejscem tylko na narzędzia, dętkę, coś do zjedzenia i ewentualnie bidon rowerowy lub bukłak, to dobrze sprawdzi się kamizelka Author Turbo-6. Oferuje pojemność 6 litrów, idealne dopasowanie na plecach i wystarczająco duże kieszenie na szelkach dostępne bez zdejmowania plecaka. Nadaje się również do biegania, narciarstwa biegowego i innych aktywności na świeżym powietrzu, gdzie ważna jest niska waga, dobra wentylacja i wystarczająca ilość elementów odblaskowych.

Jeśli potrzebujesz wszechstronnego plecaka na jednodniowe wycieczki z większą przestrzenią do przechowywania to wybierz model Author A-B Cyclone GSB X7 o pojemności 9 litrów. Zmieścisz w nim jedzenie na cały dzień, wiatrówkę i wszystkie niezbędne narzędzia. Jest miejsce na bukłak na wodę oraz system mocowania kasku rowerowego. Doskonale oddychający system pleców z siatki.

Szukasz większego plecaka do przewożenia rzeczy oraz takiego, który sprawdzi się również podczas pieszych wędrówek lub codziennego użytku? Plecak Author A-B Twister X7 zapewnia pojemność aż 30 litrów, elementy odblaskowe oraz elastyczną siateczkę do mocowania kasku. Posiada wysokiej jakości pas biodrowy i piersiowy dla maksymalnej stabilności na plecach. Doskonała wentylacja dzięki przestrzeni między siatką na plecach a materiałem samego plecaka. Możesz przechowywać wszystko, czego potrzebujesz na jednodniową wycieczkę z rodziną lub przyjaciółmi. Występuje w dwóch wariantach kolorystycznych.

Dostępne są także saszetki biodrowe, które zapewniają lepszą wentylację pleców i stabilne dopasowanie nawet podczas dynamicznego ruchu. Nerka Author A-L Gale zapewnia 2,8 litra miejsca do przechowywania (wystarczające na dres i małą wiatrówkę, portfel i telefon komórkowy), dwie kieszenie na bidon rowerowy. Paski kompresyjne i ściągające stabilizują torbę. Nadaje się do nordic walkingu i narciarstwa biegowego.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

 • Reply dre 7 lipca, 2023 at 09:53

  Świetny post! Jakiś czas temu zaopatrzyłem się rower szosowy trek. Jako, że podczas jazdy stawiam na wygodę i funkcjonalność z pewnością skorzystam z w.w poleceń dotyczących plecaków rowerowych.

 • Dodaj komentarz.

  Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj